English
Informacje prasowe
25 lip 10
Informacja prasowa, Wrocław, 21 lipca 2010

Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY we Wrocławiu od 10 lat niezmiennie prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka, ciekawej formy i tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. Od lat program filmowy festiwalu jest pretekstem i inspiracją do odkrywania nowych horyzontów, także w obszarze innych dziedzin sztuki.


Festiwal rozpocznie się jutro, 22 lipca filmem Xaviera Beauvois O bogach i ludziach (Des hommes et des dieux) - zdobywca Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes oraz filmem Wkraczając
w pustkę
(Enter the Void) - sensacja ubiegłorocznego Cannes w reżyserii Gaspara Noé. Wieczór otwierający festiwal będzie należał do Mike'a Pattona i jego projektu Mondo Cane w scenerii wrocławskiej Wyspy Słodowej.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie pokaz opery filmowej światowej sławy holenderskiego kompozytora Michela van der Aa - Księga niepokoju, adaptacji prozy portugalskiego modernisty Fernando Pessoi. Na scenie narratora zagra znakomity aktor Klaus Maria Brandauer.

W Międzynarodowym Konkursie NOWE HORYZONTY pokazanych zostanie 14 filmów premierowych. W tegorocznym programie znalazły się m.in. radykalny Trash Humpers, Harmony'ego Korine'a; brazylijski Podróżuję, bo muszę, wracam, bo cię kocham Marcelo Gomesa
i Karima Aïnouza; a także francusko-belgijski Amer Hèléne Cattet i Bruno Forzaniego.

Międzynarodowe Jury w składzie: Jonathan Caouette, Piotr Dumała, Gideon Koppel, Mariusz Treliński, Yeşim Ustaoğlu, przyzna Grand Prix festiwalu oraz 20 000 euro. Filmy powalczą też
o nagrodę publiczności oraz - po raz pierwszy w tym roku - o prestiżową nagrodę FIPRESCI, przyznawaną przez krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. W jury FIPRESCI zasiądą: Laurence Boyce, Krzysztof Kwiatkowski, Yeşim Tabak.

Odbywający się po raz drugi Międzynarodowy Konkurs FILMY O SZTUCE to 12 pełnometrażowych, autorskich dokumentów. W programie m.in. Wasze miasta trawą zarosną
w reżyserii Sophie Fiennes; Belair Bruno Safadiego i Noi Bressane oraz brytyjsko-francusko-polska koprodukcja Themerson&Themerson Wiktorii Szymańskiej. O tym, który film zwycięży
i otrzyma 10 000 euro zdecyduje Międzynarodowe Jury w osobach: Grzegorza Jarzyny, Petera Mettlera, Madeleine Molyneaux, Nik Sheehan i Eve Sussman. Główną bohaterką cyklu Trzecie Oko będzie w tym roku austriacka artystka wideo-artu Mara Mattuschka.

W Konkursie NOWE FILMY POLSKIE pokazanych zostanie 7 powstałych w ostatnim roku filmów fabularnych, m.in. odkrycie zeszłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Jestem twój w reżyserii Mariusza Grzegorzka, oraz film Ewa w reż. Ingmara Villqista i Adama Sikory, który na festiwalu będzie miał swoją światową premierę.

W tym konkursie najlepszym przypadnie wrocławska nagroda filmowa ufundowana przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 000 zł i nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za debiut w wysokości 40 000 zł. O werdykcie zadecyduje Międzynarodowe Jury, w skład którego wejdą reżyserzy: Stig Björkman i Petr Zelenka, niemiecki krytyk filmowy i Sekretarz generalny FIPRESCI Klaus Eder, selekcjoner festiwalu Berlinale Nikolaj Nikitin i krytyk Screen International Theodore Schwinke.

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii tureckiej. Będzie ją reprezentować młode kino tureckie, zdobywające laury na międzynarodowych festiwalach oraz retrospektywa Zeki Demirkubuza zupełnie nieznanego w Polsce.

Swoje retrospektywy reżyserskie będzie miało 5 twórców: Wojciech Jerzy Has,
Jean-Luc Godard, bracia Quay, Laura Mulvey oraz Daniel Szczechura.

W sekcji nocne szaleństwo przegląd filmów Philippe'a Mory, australijskiego Tima Burtona, oraz wybór filmów samurajskich, które przeżywają w tej chwili w Japonii prawdziwy renesans.

Podczas festiwalu pokazane zostaną multimedialne projekty braci Quay i Witolda Liszkowskiego. Monograficzna wystawa będzie poświęcona twórczości Wojciecha Jerzego Hasa. W galerii i w przestrzeni miejskiej pojawią się ze swoimi pracami malarka Katarzyna Żelaska i performerka Agnes Janich. Zaprezentowane zostaną rysunki i ilustracje książkowe do animacji Daniela Szczechury, twórczości Stasysa Eidrigevičiusa.

Na Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu, znakomity polski artysta Krzysztof Wodiczko przedstawi, przygotowaną specjalnie na festiwal, instalację w formie projekcji publicznej, która porusza problem polskich weteranów wojennych z Afganistanu i Iraku oraz ich rodzin zmagających się z trudnościami powrotu do cywilnego życia.

Projekcjom będą towarzyszyły spotkania z reżyserami, krytykami, artystami i publikacje. Znajdzie się wśród nich specjalna jubileuszowa odsłona magazynu Ha!art: nr 31 - GENERACJA ENH. SANOK-CIESZYN-WROCŁAW.

Do Wrocławia przyjedzie ponad 350-u reżyserów filmowych, aktorów, producentów, agentów sprzedaży i dystrybutorów filmowych z Polski i z zagranicy. Wśród gości festiwalowych znajdą się m.in. turecki mistrz Nuri Bilge Ceylan, Jonathan Caouette - reżyser głośnego Tarnation, znakomity aktor Klaus Maria Brandauer, który wystąpi w Księdze niepokoju i będzie miał na festiwalu małą retrospektywę oraz bohaterowie retrospektyw: Bracia Quay, Laura Mulvey, Zeki Demirkubuz, i Daniel Szczechura, reżyserzy filmów konkursowych i młodzi twórcy tureccy.

Od 26 lipca do 1 sierpnia, w Arsenale, w ramach klubu festiwalowego, będzie można zapoznać się z projektami z Turcji, Wielkiej Brytanii, USA, RPA.

W 11 dni zostanie pokazanych 507 filmów z 50 krajów (w tym 236 filmów pełnometrażowych
i 271 krótkich metraży), z czego aż 143 będą miały polskie premiery podczas festiwalu.

Głównym partnerem i sponsorem MFF ERA NOWE HORYZONTY już po raz ósmy

jest Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci ERA.

Mecenasem głównym MFF ERA NOWE HORYZONTY już po raz piąty jest Miasto Wrocław.

Oficjalnym samochodem festiwalu jest Subaru.

Więcej informacji: www.enh.pl

Materiały prasowe: ftp://nowehoryzonty.pl (login i hasło: press)

PR festiwalu: Agnieszka Wolak, agnieszka.wolak@snh.org.pl

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera