English
O Festiwalu
Jury Międzynarodowego Konkursu FILMY O SZTUCE

Jury Międzynarodowe

Grzegorz Jarzyna

jarzyna

Jeden z najzdolniejszych reżyserów teatralnych młodego pokolenia. Dyrektor naczelny i artystyczny TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości). Urodził się w 1968 roku w Chorzowie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kształcił się również w tamtejszej Papieskiej Akademii Teologicznej. W 1993 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był uczniem i asystentem słynnego reżysera Krystiana Lupy w czasie przygotowania spektaklu Lunatycy. Esch, czyli anarchia Hermanna Brocha w Teatrze Starym w Krakowie. Reżyser teatralny (Bzik tropikalny, Iwona, księżniczka Burgunda, 4.48 Psychosis, 2007: Macbeth) i operowy (Cosi fan tutte). Laureat licznych nagród teatralnych, m.in. Paszportu Polityki, Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Nestroy-Preis.


Peter Mettler

mettler

Odkrycie 3. ENH w Cieszynie w 2003 roku. W programie znalazły się wtedy dwa jego filmy: Picture of Light (1994) oraz Gambling, Gods and LSD (2002). Reżyser był gościem festiwalu, wystąpił jako didżej w klubie festiwalowym, a także był jurorem fotograficznego konkursu dla widzów.

Urodził się w 1958 roku w Ontario (Kanada). Filmowiec i interdyscyplinarny artysta. Jest reżyserem, operatorem, montażystą, scenarzystą i producentem. Jego prace łączą w sobie elementy eksperymentalne, dokumentalne, narracyjne i osobiste opowieści. Studiował film na Ryerson University, gdzie zrobił dwa filmy krótkometrażowe: Lancalot Freely (1980) oraz Gregory (1981), a także nagradzany film fabularny Scissere (1982).

Główna postać fali krytycznej lat 80-tych kanadyjskich filmowców. Rezyduje w Szwajcarii i w Kanadzie, daje mocne wsparcie dla niezależnej twórczości, współpracuje z niezliczoną ilością filmowców, artystów i muzyków, takich jak: Werner Penzel, Michael Ondaatje, Peter Weber, Fred Frith, Tom Kuo, Alexandra Rockingham Gill, Andreas Züst, Edward Burtynsky, Jennifer Baichwal i wielu innych.

W 1995 roku została opublikowana książka o jego pracy, zatytułowana Making the Invisible Visible; w 2006 roku jego dokonania filmowe i fotograficzne zostały udokumentowane w książce Of This Place and Elsewhere, The Films and Photography of Peter Mettler (autorstwa Jerry'ego White'a) wydanej przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto.


Madeleine Molyneaux


Niezależna producentka, kuratorka, selekcjonerka festiwalowa i przedstawicielka artystów. Przebywa w Nowym Jorku i Nowym Orleanie. Ukończyła studia licencjackie z historii na University of California w Berkeley. Mieszkała przez cztery lata w Berlinie, gdzie pracowała jako prezenterka radiowa, producentka i gospodarz programów kulturalnych i muzycznych w RADIU 1000. W Picture Palace Pictures robi filmy, zajmuje się pracami wideo i sztuką wizualną - projektami, które często wymykają się prostym kategoryzacjom i są określane jako hybrydyczna narracja. Molyneaux pracuje także jako kuratorka filmowa w Ogden Museum of Southern Art w Nowym Orleanie. Jako niezależna kuratorka i selekcjonerka festiwalowa, obecnie jest amerykańską selekcjonerką Festival du Nouveau Cinema w Montrealu oraz współpracuje z MFF w Rotterdamie.


Nik Sheehan

nick

Kanadyjski reżyser, pisarz i dziennikarz. Zadebiutował w 1985 roku filmem No Sad Songs - pierwszym na świecie dokumentem o AIDS. Dziesięć lat później nakręcił Symposium, inspirowany Platonem film o poglądach na miłość w środowisku gejowskim. W 1997 roku zrealizował God's Fool - dokument, którego bohaterem jest kanadyjski pisarz Scot Symon, a w 2004 roku nakręcił film The Drawing Master, portret nauczyciela rysunku, Paula Younga. Jego dokument FLicKeR został nagrodzony w ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce na festiwalu ENH.


Eve Sussman

sussman

Urodziła się w 1961 roku w Anglii. Jest artystką, której prace łączą elementy filmu, instalacji wideo, rzeźby oraz fotografii, jest także producentką filmową. Wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie w Cantenbury oraz w Bennington College. Mieszka w Nowym Jorku, gdzie znajduje się siedziba jej firmy Rufus Corporation, jednak nieustannie odwiedza centra kulturalne na całym świecie, gdzie organizuje swoje wystawy. Artystka wystawiała swoje prace w Stanach Zjednoczonych, ale także w Turcji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii, Chorwacji i we Francji. Jej film Porwanie Sabinek był pokazywany w 2007 roku na festiwalu ENH.

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera