English
Program
Książki: Daniel Szczechura

Festiwal dofinansował również publikacje poświęcone bohaterom retrospektyw 10. mff era nowe horyzonty, które można już kupić w księgarniach całego kraju

Hobby animacja. Kino Daniela Szczechury pod redakcją Jerzego Armaty (Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa grudzień 2009)

Nic początkowo nie wskazywało, że Daniel Szczechura, późniejszy klasyk europejskiego filmu animowanego, jeden ze współtwórców słynnej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku polskiej szkoły animacji, przez większość swego życia będzie się zajmować tym rodzajem kina. Zaczynał bowiem od kręconych amatorsko, krótkich filmów fabularnych, a w łódzkiej szkole filmowej studiował sztukę operatorską, wspomagając często zdjęciami etiudy dokumentalne i fabularne, realizowane przez kolegów z wydziału reżyserii.

"Najistotniejszy w tej książce jest jednak wywiad Armaty ze Szczechurą. Dlaczego? Bo traktuje o rzeczach wyjątkowo ciekawych i rzadko opisywanych, a poza tym Szczechura ma zalety, które sprawiają, że chce się z nim zawrzeć znajomość, choćby tylko za pośrednictwem książki. Szczechura jest szczery. Do Piotra Dumały, swego najbardziej znanego ucznia, powiedział na początku ich znajomości: "Te pańskie rysunki na czysto to jakieś nieporozumienie, niech pan rysuje tak, jak pan szkicuje, przecież pan dobrze rysuje". Szczechura jest skromny. Zapytany o wykłady w Gandawie i Vancouver odpowiada: "Ja nie wykładałem, wykłady to mieli profesor Kotarbiński, profesor Kołakowski, ja prowadziłem zajęcia". Umie też ująć różne zagadnienia w celnym skrócie".

Jacek Szczerba: Hobby animacja. Kino Daniela Szczechury

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera