English
Varia

Michel GondryMichel Gondry
Ciekawostki z przestrzeni ENH
28 sie 10
Transvizualia - trening przed 1. AFF z Michelem Gondrym

Po raz czwarty na przełomie września i października (23.09 - 3.10. 2010) w Gdyni, Sopocie i Gdańsku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Form Multimedialnych Transvizualia, w programie: muzyka, film, wideo-art, performance. W tegorocznej sekcji Kinorotacje obejrzymy jak zwykle coś awangardowego i eksperymentalnego, dokumenty i krótkie metraże. Małą retrospektywę twórczości będzie miał Michel Gondry, francuski reżyser, pracujący w Ameryce. Jego film Zakochany bez pamięci przypomnimy sobie podczas 1. AFF we Wrocławiu (Dekada Niezależnych). Gondry jest reżyserem zarówno hollywoodzkich hitów (za Zakochanego bez pamięci dostał Oscara), jak i teledysków (dla Björk, The Rolling Stones, Massive Attack, Lenny Kravitza, Sinéad O'Connor, The Chemical Brothers, Radiohead), nczy agradzanych filmów reklamowych i animacji. Współpracuje i przyjaźni się z Charlie Kaufmanem i Spikem Jonze.

Gondry ma niezwykłą wyobraźnię, lubi zaskakiwać, pławi się w absurdzie. Z Charlie Kaufmanem w roli scenarzysty nakręcił satyryczną Wojnę plemników (Human Nature, 2001). Zakochany bez pamięci (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004) to również historia napisana przez Kaufmana, ciepły, wzruszający, momentami zabawny portret pary, która mimo przeciwności losu nie przestaje wierzyć w miłość. Jim Carrey, grający w filmie główną rolę, dowiaduje się, że jego była dziewczyna (Kate Winslet) wymazała z pamięci wszystkie związane z nim wspomnienia. Postanawia zrobić to samo z własną pamięcią. Odbywamy szaloną podróż po jego przeszłości.

Gondry sam napisał scenariusz kolejnego filmu, miłosnego komediodramatu z elementami fantasy - Jak we śnie (The Science of Sleep, 2006). Gael García Bernal wcielił się w nim w postać nieśmiałego grafika Stéphane'a, który potrafi manipulować swoimi snami. Gdy poznaje uroczą Stéphanie, graną przez Charlotte Gainsbourg, czyni ją obiektem idealnych fantazji. Jednak w realnym życiu nie potrafi nawiązać relacji.

Strona reżysera

Filmografia

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera