English
10.ENH
Polecamy w niedzielę 25.07
Polecamy w niedzielę 25.07

Wydarzeniem dnia niezaprzeczalnie będzie panel turecki w Heliosie. Wszyscy wielbiciele kina tureckiego, reżyserzy oraz krytycy tureccy i polscy spotkają się dzisiaj, by porozmawiać o ważnym dla kinematografii światowej tureckim zaułku. Silne rozwarstwienie społeczne, dolegliwości codziennego życia, różne oblicza tożsamości narodowej Turków to najczęstsze motywy kina tureckiego. Konflikt starego i nowego, prowincji z miastem, tureckości z europejskością. Na ile są bliskie polskiej publiczności, przekonamy się o godz. 12.45.

Filmem dnia może okazać się Hadewijch (Panorama kina światowego) ulubieńca festiwalowej publiczności, reżysera charakterystycznego - Bruno Dumonta. Film o poszukiwaniu mistycyzmu we współczesnym świecie. Młoda Paryżanka Celine, wstępując do konwentu, przyjmuje imię Hadewijch (po żyjącej w XIII wieku na dzisiejszym pograniczu belgijsko-holenderskim mistyczce). Obie pochodzące z zamożnych rodzin kobiety poza imieniem łączy szczególny rodzaj bezgranicznej miłości do Boga - przepełnionej tęsknotą i potrzebą fizycznej bliskości.

Czy druga projekcja najnowszego i jak głosi plotka ostatniego w karierze filmu Jean-Luca Godarda - Film socjalizm pozostawi widzów równie oniemiałych, jak uczynił to wczorajszy premierowy pokaz? Nie wszystkich: "To niesamowite, że po tylu latach Godard może nakręcić film, z którego duża część sali wychodzi, a inni oglądają jak zahipnotyzowani - napisał jamro na festiwalowym forum - Świetne dzieło, wiele mówiące o dzisiejszym świecie. Wiele mówiące obrazy i piękna muzyka języków. Doskonały zabieg z tą nieprzetłumaczalnością. Pojedyncze słowa, mnóstwo cytatów. "Godard-Komuna" jak dla mnie trochę jest porzucana w tym filmie, widać zresztą wielkie rozczarowanie tym, co się stało z kolebką cywilizacji. Przyjechałem na ten festiwal dla Godarda i chociaż filmy których nie znam zaczynają się dopiero od jutra to i tak jestem pochłonięty całkowicie. Wybitny twórca!". Po projekcji film "przetłumaczy" reżyser i krytyk francuski, wybitna postać w historii kinematografii francuskiej - Jean Deuchet. W Gazeta Café spotkanie z kinem Godarda o godz. 19.

W konkursie Nowe Horyzonty ostatnia szansa, żeby zobaczyć ekstremalny Trash Humpers Harmony'ego Korina, film, z którym - jak mówią widzowie - warto się zmierzyć oraz Le quattro volte Michelangelo Frammartino - czy rzeczywiście reżyser przekracza granice filmowego antropocentryzmu? Polujcie też na bilety last minute, miejsca na ten film z puli rezerwacji zniknęły najszybciej, chodzi o Rozpacz Rainera Wernera Fassbindera z 1978 roku, specjalnie wybraną przez laureatkę pierwszej nagrody tegorocznego konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków Agnieszkę Jakimiak.


Monograficzna wystawa Has. Nieosiągalne

W Galerii Awangarda BWA we Wrocławiu (ul. Wita Stwosza 32) od 22 lipca można oglądać wystawę HAS. Nieosiągalne. Ekspozycja została poświęcona znakomitemu polskiemu reżyserowi - Wojciechowi Jerzemu Hasowi w 10. rocznicę jego śmierci. Pokazuje go jako artystę i człowieka. Wystawa ma charakter multimedialny. To zbiór czarno-białych fotografii (fotosy, zdjęcia z planów filmowych, zdjęcia prywatne), wzbogacony materiałami audio (radiowe nagrania wypowiedzi reżysera) i wideo (fragmenty programów z udziałem i poświęcone reżyserowi), a także materiałami związanymi z poszczególnymi filmami (rysunki, projekty scenograficzne).

http://www.enh.pl/artykul.do?id=571&m=t_12

 

HAS pod redakcją Roberta Kardzisa

Wystawie poświęconej bohaterowi jednej z tegorocznych retrospektyw, Wojciechowi Jerzemu Hasowi - HAS. Nieosiągalne towarzyszy katalog, w którym znajduje się m.in. rozbudowana, szczegółowa biografia artysty. Poza tym miejsce typowych dla tego typu publikacji tekstów krytycznych zajmują fotosy, zdjęcia z planów filmowych oraz fotografie prywatne, które wiele mówią o życiu i twórczości wybitnego reżysera.

http://www.enh.pl/artykul.do?id=476&m=t_12

 

Spotkajmy się w Gazeta Café

Zapraszamy na kolejne spotkanie w Gazeta Café na Placu Solnym w namiocie przy tureckiej plaży - dzisiaj wyjątkowo o godz. 19. Tematem spotkania będzie twórczość bohatera tegorocznej retrospektywy Jean-Luca Godarda, papieża francuskiej Nowej Fali, najbardziej nowohoryzontowego ze wszystkich reżyserów, autora filmów, które weszły do światowego kanonu. Podczas spotkania Poza granice kina, czyli Jean-Luc Godard z festiwalowymi gośćmi, twórcami filmowymi i ekspertami porozmawia jak zwykle krytyk "Gazety Wyborczej" Paweł T. Felis. Turecka plaża powstała specjalnie z okazji festiwalu, nawiązując do tegorocznej sekcji narodowej - Nowego Kina Turcji.

http://www.enh.pl/artykul.do?id=586

 

Konferencja prasowa filmów z konkursu NOWE FILMY POLSKIE

Konferencja po projekcji filmu Made in Poland reż. Przemysław Wojcieszek, z udziałem twórców, odbędzie się po zakończeniu projekcji. Spotkanie poprowadzi Janusz Wróblewski, redaktor i krytyk filmowy tygodnika "Polityka".

25 lipca, 19:15, Made in Poland, reż. Przemysław Wojcieszek, kino Helios, sala nr 8

http://www.enh.pl/artykul.do?id=589

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera