English
Varia
XIV Konkurs o Nagrodę im. K. Mętraka
XIV Konkurs o Nagrodę im. K. Mętraka

Komunikat z posiedzenia Jury XIV Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Jury XIV Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Darek Arest, Paweł Felis, Marek Hendrykowski, Michał Oleszczyk, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha, Andrzej Szpulak, Krzysztof Świrek, Michał Walkiewicz, Mateusz Werner i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 82 uczestników, na posiedzeniu w dniu 7 maja 2010 r. postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł., otrzymuje

AGNIESZKA JAKIMIAK - za elegancję i czystość stylu, przenikliwość, oraz swobodne przemieszczanie się po różnorodnych rejonach kultury z pewnością, która dowodzi, że w każdym z nich jest u siebie.

II nagroda (5000 zł.)

BŁAŻEJ HRAPKOWICZ - za burzliwą, niespokojną i nieprzejednaną prozę krytyczną, oferującą czytelnikowi prawdziwą intelektualną przygodę.

III nagroda (2.500 zł.)

MIKOŁAJ MARCELA - za wnikliwość, inteligencję i stylistyczną dyscyplinę, które zaowocowały zestawem tekstów na najwyższym poziomie.

Jury przyznało również następujące wyróżnienia:

Marcin Adamczak za szerokie spojrzenie na nowe zjawiska kultury medialnej w tekście "Kain, Abel, sny Marksa i media, czyli jak przyszłość pokazała inaczej"

Alina Grzegorzewska - za gruntowność i przenikliwość krytycznego myślenia w tekście "Wszyscy jesteśmy piłkarzami?"

Piotr Mirski - za dowcip, pasję i fantazję archiwisty, ujawnione w eseju o nieznanym dotąd arcydziele Orsona Wellesa.

Piotr Sawicki - za pobudzający do oglądania filmów Jeana-Pierre'a Melville'a, oraz do dalszego czytania, tekst "Śmierć z niewyspania".

Maciej Stasiowski - za rozpiętość zainteresowań, oryginalność podejścia i złożony stosunek do uwodzicielskiej kultury popularnej, ujawnione zwłaszcza w pomysłowej recenzji filmu "Obcy kontra potwory".

Piotr Tarczyński - za udowodnienie, że opera mydlana może być ciągle niebezpieczna, w zaskakującym spojrzeniu na polityczną spuściznę serialu "Dynastia", czyli tekście "Na kogo głosuje Blake Carrington?"

Jakub Wencel - za odwagę myśli i języka w trudnym starciu z kinem Michaela Haneke.

Magdalena Witkowska - za orzeźwiającą energię bijącą z nadesłanych filmowych recenzji oraz tekstu o filmowych idolach "Ulubieńcy młodych".

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się tradycyjnie w dniu imienin Patrona, 25 lipca 2010, podczas trwania 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu (22.07-1.08.2010).

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera