English
Program
Stasys Eidrigevicius: Przed Dobranocką

Galeria Szkła i Ceramiki BWA we Wrocławiu, pl. Kościuszki 9/10, od 23.07 - 3.08. 2010, wernisaż 24.07 godz. 20

Pierwsza w Polsce wystawa ilustracji książkowych Stasysa Eidrigeviciusa przenosi widzów w unikalny, nie stroniący od absurdu, baśniowy świat autora, zbudowany jego charakterystyczną kreską. Współpraca z pisarzami, którzy nierzadko w zabawny sposób dekonstruują mity dzieciństwa i znane z klasycznej dziecięcej literatury wątki, owocuje obrazami dedykowanymi "byłym dzieciom". Za patrzącymi nam prosto w oczy, zwierzęcymi bohaterami kryją się ludzie dotknięci egzystencjalnym niepokojem, zatrzymani nie tyle ręką artysty, oplatającego ich symbolicznymi więzami, ile życiem, które wiodą. Postawieni przed wyborem, szukający własnej drogi, szczęścia, czy domu, dzięki sile wyobraźni i cudownym pomocnikom próbują dotrzeć do celu. Oprócz ilustracji do kultowych książek (m.in. Z powrotem Zbigniewa Batko, Iskry 1985 i Króla kruków, najpiękniejszej książki 1981) na wystawę składają się rysunki stworzone z myślą o kinie. Efektem współpracy z mistrzem animacji, bohaterem tegorocznej retrospektywy Danielem Szczechurą była Dobranocka (1997) z muzyką Jerzego Satanowskiego i poetyckim tekstem Jana Wołka. Motywy z twórczości Stasysa znalazły się w filmie, splecione w historię i wprawione w ruch przez Szczechurę.

Agnieszka Szeffel

 

Galeria Szkła i Ceramiki BWA we Wrocławiu

 

"Na przestrzeni lat Daniel Szczechura kilkakrotnie proponował mi współpracę. Jednak praca przy animacji wydawała mi się szalenie pracochłonna - rysowanie wielokrotnie tego samego motywu, żeby wydobyć ruch postaci - pomyślałem, że to nie dla mnie. W końcu umówiliśmy się tak, że Daniel wybierze z moich ilustracji pewne motywy, ułoży historię, a ktoś inny będzie rysował - animował. Tak wyglądała nasza współpraca. Dodatkowo dorysowałem kilka scen. Według moich rysunków powstała animacja. Po obejrzeniu rezultatu pochwaliłem pomysł reżysera, muzykę Satanowskiego. Natomiast z pracy animatora nie byłem zadowolony, gdyż nie spełniła moich oczekiwań. Ta wystawa jest o tyle ważna, że widz po obejrzeniu Dobranocki będzie mógł zobaczyć moje oryginalne prace, także te z szeregu książek, które były wydane w Polsce, na Litwie, w Szwajcarii i wielu krajach na świecie. Jest tych książek ponad 30, na wystawie zaprezentowane zostaną prace tylko z kilku. Sceny do filmu pochodzą między innymi z książki Zbigniewa Batko (Iskry 1985) - Z powrotem. Od początku współpracy czułem, że Daniel Szechura i ja - jak te dwa ptaszki na tej samej gałązce - mamy pełną zgodę poglądów na twórczość, na sztukę, na życie".

(Stasys Eidrigevicius)

 

Partnerem wystawy jest Galeria Szkła i Ceramiki BWA we Wrocławiu.

Stasys Eidrigevicius (1949 Medyniszki, Litwa) - syn Litwinki i Polaka, od 1980 roku mieszka w Warszawie, malarz, plakacista, twórca ekslibrisów, rysunków, ilustracji książkowych, happeningów, instalacji. Skończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych w Kownie, wydział artystycznego projektowania wyrobów ze skóry. Studia artystyczne kontynuował na wydziale malarstwa i grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie (dyplom w 1973 roku). Artysta zdobył wiele nagród na międzynarodowych wystawach i konkursach, jego prace znajdują się w zbiorach muzeów na całym świecie. Jest bohaterem filmu Andrzeja Papuzińskiego Siedem misteriów według Stasysa (Kamień, Wahadło, Pragnienie, Głód, Labirynt, Nadzieja, Wyzwolenie), 1994, w filmie Jacquesa Debsa Buzkaszi (2008), który brał udział w konkursie Filmy o Sztuce 9. ENH, zagrał malarza.

Dobranocka, film animowany 1997 reż. Daniel Szczechura
Baśniowa opowieść o poszukiwaniu szczęścia (domu i drzwi, do których pasuje klucz) oparta na oryginalnych rysunkach Stasysa Eidrigevičiusa (nagrody: 1997 - 34. OFFK, Kraków, Nagroda Radia Kraków za ścieżkę dźwiękową; 15. MFF dla Dzieci i Młodzieży "Ale Kino", Poznań, Srebrne Koziołki dla najlepszego filmu animowanego oraz wyróżnienie jury dziecięcego "Marcinek")

Stasys Eidrigevicius - wystawa
Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera