English
Program
Program 10. ENH
Program 10. ENH

10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY

Wrocław 22 lipca - 1 sierpnia 2010

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu od 10 lat konsekwentnie prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka, ciekawej formy, tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. Od lat program filmowy festiwalu bywa pretekstem i inspiracją do odkrywania nowych horyzontów także w obszarze innych dziedzin sztuki. Towarzyszące festiwalowi wydarzenia - wystawy i instalacje, spektakle i koncerty, wykłady i warsztaty składają się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną.

 

W programie:

Międzynarodowy Konkurs NOWE HORYZONTY
Jury przyzna grand prix dla najlepszego filmu i 20 000 euro. Filmy powalczą też o nagrodę publiczności oraz - po raz pierwszy w tym roku - o prestiżową nagrodę FIPRESCI, przyznawaną przez krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.

Międzynarodowy Konkurs FILMY O SZTUCE
Już po raz drugi odbędzie się doskonale przyjęty przez festiwalową publiczność międzynarodowy konkurs, w którym jury przyzna nagrodę w wysokości 10 000 euro.

Konkurs NOWE FILMY POLSKIE
Najlepszym przypadnie wrocławska nagroda filmowa ufundowana przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 000 zł i nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za debiut w wysokości 40 000 zł.

Konkurs POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
Nagrody przyznawane w głosowaniu publiczności: za najlepszy film dokumentalny (8 000 PLN) oraz wyróżnienie (2000 PLN), za najlepszy film fabularny (5 000 PLN) oraz wyróżnienie (2000 PLN), za najlepszy film animowany (5 000 PLN) oraz wyróżnienie (2000 PLN).

Konkurs EUROPEJSKIE DEBIUTY KRÓTKOMETRAŻOWE
Nagrody, 1000 Euro w każdej kategorii, przyznane zostaną w głosowaniu publiczności.

 

Retrospektywy:

WOJCIECH JERZY HAS
W 10-tą rocznicę śmierci Wojciecha Jerzego Hasa, jednego z największych wizjonerów polskiego kina, znanego na świecie eksperymentującego indywidualisty, festiwalowa publiczność będzie mogła zapoznać się z jego dziełem. Światy Hasa ożyją nie tylko na ekranie, ale i podczas dyskusji, lektur oraz przygotowanej specjalnie na festiwal wystawie, której będzie towarzyszył album.

 

JEAN-LUC GODARD
Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie, obchodzący w tym roku 80-te urodziny, artystyczny ojciec filmowego postmodernizmu, radykalny, bezkompromisowy awangardzista, współtwórca francuskiej Nowej Fali – Jean-Luc Godard. Badając estetyczne możliwości kina, Godard od lat ulega pasji dekonstruowania, burzy komfort naiwnego pochłaniania filmowych historii. Z okazji retrospektywy wydane zostaną trzy publikacje: książka Ewy Mazierskiej poświęcona Godardowi, prace teoretyczne Godarda, a także analiza wybranych filmów przeprowadzona przez Grzegorza Królikiewicza w łódzkiej szkole filmowej.

 

BRACIA QUAY
Wśród gości festiwalu znajdą się twórcy animacji marionetkowej, współcześni surrealiści nie raz inspirujący się prozą Bruno Schulza, Amerykanie – Stephen i Timothy Quay, którzy również będą mieli retrospektywę swoich filmów. Zostanie pokazany m.in. ich najnowszy film Maska, adaptacja opowiadania Stanisława Lema. Retrospektywę twórczości braci Quay dopełni instalacja Dormitorium oraz ksiązka składająca się z wywiadu – rzeki i esejów na temat dorobku artystów.

 

LAURA MULVEY
We Wrocławiu będzie można zobaczyć filmy legendarnej brytyjskiej feministycznej teoretyczki kina i reżyserki - Laury Mulvey, która w 1975 roku tekstem Przyjemność wzrokowa a kino narracyjne rozpoczęła dyskusję o podmiotowości kobiecej w filmie. Analizując pojęcie male gaze (męskiego widzenia), odkryła mechanizmy manipulacji, tkwiące w klasycznym kinie głównego nurtu. Wydany zostanie także wybór jej tekstów.

 

DANIEL SZCZECHURA
Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie Daniel Szczechura, mistrz i nauczyciel z 50-letnim stażem, wybitny twórca animacji, skupionej na poważnych tematach - od aluzji politycznej po surrealny i metafizyczny wymiar ludzkiej egzystencji.

 

WSPÓŁCZESNE KINO TURECKIE
Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii tureckiej (około 30 tytułów). Będzie ją reprezentować młode kino tureckie, zdobywające laury na międzynarodowych festiwalach i retrospektywa zupełnie nieznanego w Polsce Zeki Demirkubuza, należącego do debiutującej w latach 90. XX wieku pierwszej generacji niezależnych tureckich reżyserów. Przygotowana została książka poświęcona kinu tureckiemu.

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera