English
Program
Książki: bracia Quay

Publikacje towarzyszące retrospektywom 10. mff enh

Wydawca: mff era nowe horyzonty i korporacja HA!ART

Trzynasty miesiąc. Kino braci Quay pod redakcją Kuby Mikurdy

W związku z retrospektywą braci Quay w ramach 10. edycji mff era nowe horyzonty, dwóch młodych krytyków, Kuba Mikurda i Michał Oleszczyk (autorzy Kina wykolejonego. Rozmów z Guyem Maddinem, Kraków 2009) odbyło cykl rozmów z Quayami, omawiając kolejne filmy w ich dorobku, pytając o inspiracje filmowe, literackie, malarskie i muzyczne. Wywiady Mikurdy i Oleszczyka uzupełniły eseje krytyczne m.in. Marcina Giżyckiego, Piotra Dumały, Jakuba Momro i Adriany Prodeus. Tekstom towarzyszy równoległa narracja wizualna, złożona ze zdjęć, szkiców, kolaży i dodatkowych materiałów graficznych. Trzynasty miesiąc jest pierwszą tak obszerną prezentacją twórczości braci Quay na świecie.

Bracia Quay (urodzeni 17 czerwca 1947 w Norristown koło Filadelfii, Pensylwania) – bracia bliźniacy, twórcy filmowych animacji, reklam telewizyjnych, scenografowie filmowi i teatralni. Reżyserzy dwóch filmów pełnometrażowych (Instytutu Benjamenta i Stroiciela trzęsień ziemi) oraz wielu krótkometrażowych animacji, z których najsłynniejszą jest adaptacja opowiadania Brunona Schulza, Ulica krokodyli.

 

Inventorium śladów. Jan Potocki na Zamku w Łańcucie

Bracia Quay (fotografie, film i projekt graficzny)

Małgorzata Sady (tekst)

wersja polska, angielska, francuska

wyd.Zamek w Łańcucie, 2010

książka zawiera płytę z filmem Braci Quay Inventorium śladów (producent: Serafiński Studio, 2009)

projekt współfinansowany przez NINA

skład Foto Liner Studio (Wiesław Kordecki)

W 2008 roku Bracia Quay nakręcili na Zamku w Łańcucie film "Inventorium śladów". MIał być to z załozenia i tak się stało film krótkometrażowy (24 min). Szukając sposobu na 'dystrybucję' krótkiego filmu i przełożenia filmu na inne medium, znalezienia kolejnego punktu widzenia pojawił się pomysł stworzenia książki "kinematograficznej". Bracia dokonali wyboru fotografii, zbudowali makietę książki, złożyli kilka stron (wybór czcionki i koncepcja typograficzna). Napisałam cztery teksty - o Zamku, Janie Potockim (bohaterze filmu), o samym filmie i o Braciach Quay. W książce znalazły się teksty w 3 językach - polskim (bo nasz), angielskim (bo Braci), francuskim (bo Jan Potocki pisał po francusku). Książka zawiera również pełną bibliografię dzieł J. Potockiego, która ukazje bogactwo dokonań tej niezwykłej postaci i sądów o nim, daje też czytelnikowi wyobrażenie o nim jako człowieku. Bracia Quay ukończyli grafikę książkową w Filadelfii i potem w Londynie, więc to, że książkę zaprojektowali, to również nie przypadek.

Zobacz okładkę

Małgorzata Sady

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera