English
Program
Witold Liszkowski: Pętla - sztuka osobista

Wrocław ul. Jatki od 22 lipca do 1 sierpnia 2010, wernisaż 23 lipca (piątek) godz. 22

(muzyka: Zespół ACID TV - Tomasz Mniamos, Michał Hycki; animacja komputerowa: DVJ Tomasz Mniamos; współpraca: Galeria Domus - Marta Hubka)

Dwa lata temu na Placu Solnym wrocławski arysta multimedialny Witold Liszkowski zaprezentował festiwalowej publiczności jedną z odsłon projektu Wspólna przestrzeń - sztuka zjawiskowa, powstałą z inspiracji La Stradą Federico Felliniego. Tym razem zaprosi widzów do swojego ekspresyjnego miejskiego "kina" w galeryjnym pasażu Jatki, którego gospodarzem jest Związek Polskich Artystów Plastyków. Zainspirowany Pętlą (1957) Wojciecha Jerzego Hasa, bohatera tegorocznej retrospektywy, Liszkowski w przestrzeni miasta odtworzy pełną egzystencjalnego niepokoju atmosferę filmu. Pętla - sztuka osobista to wizualna interpretacja dramatycznego monologu wewnętrznego mężczyzny, w którego rolę wcielił się Gustaw Holoubek. Na projekt złożą się plenerowa wystawa malarstwa oraz wielkoformatowe projekcje połączone z prezentacją skomponowanej specjalnie na tę okazję muzyki. Malownicza architektura Jatek stanie się ekranem dla monumentalnych krzywych zwierciadeł, w których odbija się spojrzenie nałogowego alkoholika. Na obrazach znajdziemy osobliwy environment, zmultiplikowany labirynt przechodzących jedna w drugą przestrzeni, poddanych rygorom nieeuklidesowej geometrii.

Agnieszka Szeffel

 

Witold Liszkowski: "Wyjątkowa aura dzieła Hasa, doskonała esencjonalna i egzystencjalna proza Marka Hłaski, niepowtarzalna kreacja aktorska Gustawa Holoubka stworzyły dzieło wyjątkowe i głęboko zapadające w pamięć wrażliwego odbiorcy. Ukazanie człowieka walczącego ze swoją ułomnością, cierpiącego i prowadzącego bezustanny dramatyczny monolog wewnętrzny to doskonała metafora, aktualna również w naszych czasach, ponieważ uniwersalna i odwieczna. Wielu wspaniałych ludzi zmagało się i zmaga z tą chorobą, która dotyka niejednokrotnie twórców i artystów. Niewielu ma odwagę przyznawać się do swoich słabości, jednym udaje się je przezwyciężyć, pokonać swoje uzależnienia i demony, inni przegrywają i ponoszą porażkę".

liszkowski

 

Witold Liszkowski (1954) - artysta z dyplomem Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP we Wrocławiu, gdzie był później wykładowcą, od ponad dwudziestu lat reprezentujący nurt sztuki eksperymentalnej i interdyscyplinarnej. Zrealizował wiele akcji ulicznych, happeningów i performance'ów. Ze swoimi spektaklami i działaniami parateatralnymi odwiedził liczne festiwale w kraju i zagranicą. Należał do grupy twórczej Sztuka i Teoria, łącząc aktywność artystyczną z refleksją teoretyczną i estetyczną. Od połowy lat 90. tworzy cykle malarsko-rysunkowe Struktury magiczne oraz projekcje i spektakle Sztuka zjawiskowa. Od 2005 roku wraz z Dominiką Zamarą, wrocławską sopranistką realizuje interdyscyplinarny projekt Wspólna przestrzeń, pokazywany podczas 8. ENH we Wrocławiu.

strona internetowa Witolda Liszkowskiego

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera