English
Varia

La Danse. Balet Opery Paryskiej reż. Frederick WisemanLa Danse. Balet Opery Paryskiej reż. Frederick Wiseman
Moje nowe horyzonty
felietony Romana Gutka
13 lip 10
Sztuka na horyzontach

Obecność sztuki ma na festiwalu swoją historię. O muzyce już pisałem, ale to nie wszystko. Już po raz drugi podczas ENH odbędzie się międzynarodowy konkurs filmów o sztuce, uzupełniony o cykl "Trzecie oko".

W konkursie znajdzie się 12 pełnometrażowych autorskich filmów dokumentalnych. Chciałbym zwrócić uwagę na "La Danse. Balet Opery Paryskiej" zrealizowany przez Fredericka Wisemana. Balet w obiektywie reżysera staje się maszyną z tysiącem trybików, która wyczarowuje zwiewne i lekkie przedstawienia.

W "Themerson and Themerson" Wiktoria Szymańska kreśli portret legendarnych artystów awangardy.

"Wasze miasta trawą zarosną", zrealizowany przez Brytyjkę Sophie Fiennes, to hipnotyzujący film o Anselmie Kieferze, charyzmatycznym niemieckim artyście, mistyku i alchemiku współczesnej sztuki. Bohater od dekady tworzy "dzieło totalne", połączenie instalacji i architektury, inspirowane kabalistycznymi księgami z XIII wieku. Z kolei we francuskim "I tak nie zależy nam na muzyce" zobaczymy panoramę japońskiej muzyki alternatywnej początków XXI wieku.

W cyklu "Trzecie oko", prezentującym filmy zrealizowane przez artystów ze świata sztuk wizualnych, odbędzie się retrospektywa Mary Mattuschki - jednej z najciekawszych postaci austriackiego wideo-artu. Wizualnie rozpasane i ekscentryczne filmy dotykają takich kwestii, jak: kobiecość, cielesność i seksualność. W tym samym cyklu zostanie pokazana "Pepperminta" Pipilotti Rist, jednej z najsłynniejszych artystek wideo. Z kolei polski film "Sailor" Normana Leto to pełnometrażowy debiut głośnego artysty nowych mediów, jeden z najbardziej ekscentrycznych filmów ostatnich lat.

Na Wzgórzu Partyzantów 24, 25 i 26 lipca Krzysztof Wodiczko przedstawi przygotowaną specjalnie na festiwal instalację poruszającą przemilczany problem polskich weteranów wojennych z Afganistanu i Iraku oraz ich rodzin, zmagających się z trudnościami powrotu do normalnego życia. A jednym z najważniejszych wydarzeń będzie jedyny w Polsce pokaz opery światowej sławy holenderskiego kompozytora i reżysera filmowego Michela van der Aa - "Księga niepokoju", adaptacja prozy portugalskiego modernistycznego poety Fernando Pessoi. Multimedialne widowisko będzie połączeniem opery, filmu i elektronicznej awangardy. Narratorem na scenie opery będzie sam Klaus Maria Brandauer.

Bohaterowie tegorocznych retrospektyw oprócz filmów pokażą także swoje wystawy lub instalacje. W galerii Na Solnym można będzie zobaczyć cykl panoramicznych fotografii tureckiego reżysera Nuri Bilge Ceylana, prezentujących nieznane oblicze jego kraju. Bracia Quay, wspólnie z wrocławskim rzeźbiarzem Olafem Brzeskim, otworzą w galerii Design BWA swoje intymne "Dormitorium", zbiór miniaturowych scenografii użytych w ich najsłynniejszych animacjach. Zbudują też instalację dedykowaną Wojciechowi Jerzemu Hasowi, która będzie towarzyszyć poświęconej reżyserowi wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej "Awangarda".

Z retrospektywą Hasa będzie też związana prezentacja multimedialna wrocławskiego artysty Witolda Liszkowskiego "Pętla - sztuka osobista" na Jatkach. Agnes Janich, młoda polska artystka, zaprezentuje w synagodze Pod Białym Bocianem performance poświęcony pamięci Holocaustu, a w Galerii Miejskiej Katarzyna Żelaska pokaże obrazy będące próbą odpowiedzi na pytanie, jak kultura audiowizualna może inspirować malarstwo. Zaś malarz, rysownik i ilustrator Stasys Eidrigevicius, którego rok temu oglądaliśmy w filmie "Buzkaszi", pokaże zbiór swoich ilustracji książkowych. Z niektórych skorzystał Daniel Szczechura przy realizacji swojej animacji "Dobranocka".

 

Roman Gutek

Gazeta Wyborcza Wrocław, 12.07.2010

 


Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera