English
O Festiwalu
Jury Konkursu Nowe FILMY POLSKIE

Jury Międzynarodowe

Stig Björkman


Filmowiec i krytyk filmowy. Studiował architekturę w Sztokholmie, został architektem w 1964 roku; redaktor szwedzkiego magazynu filmowego Chaplin od 1960 roku, w latach 1964-1972 był jego redaktorem naczelny. Współpracuje ze szwedzkimi dziennikami: Svenska Dagbladet, Dagens Nyheter i Aftonbladet oraz z takimi magazynami filmowymi jak Cahiers du Cinéma and Sight & Sound. Doradca Danish Filminstitute w 1975-1977. Wykładał reżyserię filmową w Dramatic Institute in Stockholm, przetłumaczył listy dialogowe około 300 filmów (głównie z angielskiego, włoskiego i duńskiego, ale także z francuskiego i niemieckiego). Autor wielu filmów krótkometrażowych o dokumentalnych, np.: Letizia (1964), In Other Words (1970), Images from the Playground (2009), …but Film Is My Mistress. Jego debiut fabularny I Love, You Love miał miejsce w 1968 roku. Opublikował szereg książek filmowych, m.in. o kinie Bergmana, von Triera, Antonioniego.


Klaus Eder


Urodził się w 1939 roku w niemieckim mieście Augsburg. Studiował literaturę niemiecką na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Pracuje jako krytyk filmowy od połowy lat sześćdziesiątych, obecnie dla radia państwowego Bayerischer Rundfunk i dla niemieckojęzycznych magazynów filmowych. Współautor książek o Wajdzie, Buñuelu, Michałkowie, Konczałowskim, Ripsteinie i Oshimie. Dwie książki napisał wraz z Alexandrem Kluge. W latach 1986-2007 selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Monachium. Doradca na wielu festiwalach. Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI od 1987 roku. Mieszka i pracuje w Monachium.


Nikolaj Nikitin


Urodził się w 1974 roku w Moskwie. Studiował filmoznawstwo i medioznawstwo oraz historię sztuki w Bochum (Niemcy). W 1995 roku założył magazyn filmowy Schnitt (www.schnitt.de), który prowadził do 2010 roku, jako wydawca i redaktor naczelny. Zajmował się głównie kinem europejskim. Wykłada krytykę filmową na Ruhr University Bochum, a także w estońskim Baltic Film and Media School w Tallinnie. Od 2001 roku jest członkiem grona selekcjonerów festiwalu GoEast w Wiesbaden.

W 2002 roku zaczął pracę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Od 2007 roku jest odpowiedzialny ze preselekcję filmów z Europy Wschodniej do wszystkich sekcji festiwalowych.

W 2009 roku zainicjował internetowy festiwal filmów krótkometrażowych Europe In Shorts (www.europeinshorts.com). Członek Verband der deutschen Filmkritik (Stowarzyszenia Niemieckich Krytyków Filmowych), a także członek FIPRESCI. Nikitin był członkiem wielu festiwalowych jury (na przykład w Chicago, Hamburgu, Karlovych Varach, Sarajewie, w Sofii i w Tallinnie).


Theodore Schwinke


Jest korespondentem ze Wschodniej Europy dla Screen International, najważniejszego źródła informacji dla rynku filmowego na międzynarodowym rynku filmowym. Jest odpowiedzialny za wiadomości z Czech, Węgier, Rumunii i Bułgarii dla Screen International. Krytyk filmowy piszący także dla portalu o kinie europejskim Cineuropa.org oraz dla Transitions Online.


Petr Zelenka


Urodził się w 1967 roku w Pradze. Studiował dramaturgię i scenopisarstwo w Praskiej Szkole Filmowej, potem był scenarzystą w Studiu Filmowym Barrandov. W 1997 roku powstał jego obsypany nagrodami debiut fabularny Guzikowcy, a zrobiony w 5 lat później Rok diabła został nagrodzony Kryształowym Globem w Karlowych Warach. W 2005 roku stworzył filmową adaptację swojej sztuki scenicznej Opowieści o zwyczajnym szaleństwie, która zdobyła prestiżową nagrodę Alfreda Radoka, za najlepszą sztukę roku.

Jego film Bracia Karamazow był pokazywany w 2008 roku na festiwalu ENH w ramach sekcji "Panorama kina współczesnego: mistrzowie i odkrycia", reżyser był wtedy gościem festiwalu.

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera