English
Varia
Moje nowe horyzonty - felietony Romana Gutka

Trash Humpers, reż. Harmony KorineTrash Humpers, reż. Harmony Korine
Moje nowe horyzonty
felietony Romana Gutka
20 lip 2010

Cieszę się, że widzowie zaufali nam i kupują karnety na Erę Nowe Horyzonty już kilka miesięcy przed ogłoszeniem programu festiwalu. Jestem dumny, że w tym roku we Wrocławiu znalazło się aż 16 tytułów z tegorocznego festiwalu w Cannes i że na ENH po raz pierwszy w Polsce będą pokazane najnowsze filmy Wernera Herzoga, Francisa Forda Coppoli, Briana De Palmy czy Jeana-Luca Godarda.

1 2  
13 lip 10

Obecność sztuki ma na festiwalu swoją historię. O muzyce już pisałem, ale to nie wszystko. Już po raz drugi podczas ENH odbędzie się międzynarodowy konkurs filmów o sztuce, uzupełniony o cykl "Trzecie oko".

07 lip 10

Trudno sobie wyobrazić Erę Nowe Horyzonty bez klubu festiwalowego, który już na dobre zadomowił się w klimatycznym Arsenale. Miejsce to nadaje festiwalowi niepowtarzalny klimat, to tu wieczorami można spotkać festiwalowych gości i porozmawiać o obejrzanych filmach. Ale Arsenał to przede wszystkim koncerty. Podobnie jak rok temu, tak i teraz na scenie klubowej wystąpi kilkudziesięciu muzyków z różnych stron świata.

01 lip 10

Mniej więcej półtora roku temu Kostas Georgakopulos, wrocławski muzyk odpowiedzialny za część muzyczną festiwalu Era Nowe Horyzonty, z entuzjazmem opowiadał mi o nowym wcieleniu amerykańskiego wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty Mike'a Pattona.

22 cze 10

Festiwal Era Nowe Horyzonty to nie tylko filmy. Od samego początku filmowym pokazom towarzyszyły koncerty awangardowych muzyków, wystawy, instalacje. W 2008 roku na scenie wrocławskiej opery odbyła się światowa premiera opery filmowej "Csoma", której reżyserem i kompozytorem był węgierski artysta Tibor Szemzö, a w roli narratorki wystąpiła Krystyna Janda.

15 cze 10

(w zastępstwie pisze Agnieszka Szeffel)

08 cze 10

Na program prezentacji kina tureckiego na tegorocznym festiwalu Era Nowe Horyzonty złoży się prawie 30 tytułów reprezentatywnych dla tamtejszej Nowej Fali. Wśród nich znajdzie się pełny przegląd filmów zupełnie nieznanego w Polsce Zekiego Demirkubuza. Wraz z Nurim Bilge Ceylanem, Rehą Erdemem, Ye im Ustaoglu Demirkubuz był jednym z liderów przemian w kinie tureckim w ostatnim dwudziestoleciu.

01 cze 10
19 maj 10

Autorskie filmy animowane, mimo że istnieje duża i rozwinięta machina ich dystrybucji, zepchnięte są do roli sztuki dla wtajemniczonych.

10 maj 10

Gwiazdą i bohaterem kolejnej retrospektywy tegorocznego Festiwalu Era Nowe Horyzonty będzie Jean-Luc Godard: francuski reżyser i scenarzysta filmowy, krytyk, eseista, teoretyk kina, etnolog i aktor.

1 2  
Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera