English
Varia

Jean-Luc GodardJean-Luc Godard
Ciekawostki z przestrzeni ENH
27 sie 10
Honorowy Oscar dla Godarda!

Amerykańska Akademia Filmowa przyznała honorowego Oscara Jean-Lucowi Godardowi, jednemu z największych i najbardziej konsekwentnych krytyków Hollywood. Co zrobi Godard? Na portalach filmowych pojawiły się już pierwsze sondy. Przyjmie? Nie przyjmie? Wykorzysta okazję, aby po raz kolejny skomentować miałkość amerykańskiego kina rozrywkowego i hollywoodzkiej machiny produkcyjnej?

W książce Godard. Pasaże Paweł Mościcki pisze - "Jedną z katastrof kina według Godarda jest to, że swój skarb zaprzedało po wojnie potędze Hollywood, kinowemu Babilonowi, który zamienił unikalny język obrazów w narzędzie globalnego upowszechniania infantylizmu. Człowiek dzięki wynalazkowi kinematografu miał okazję rozpoznać się we własnym obrazie, projektować obraz siebie na świat, który ogląda razem z innymi. Zamiast tego stworzył kolejną maszynę symbolicznej dominacji."

Do księgarń w całej Polsce trafiają właśnie trzy książki o Godardzie opublikowane przez Korporację Ha!art i festiwal ENH - Pasja. Filmy Jean-Luca Godarda Ewy Mazierskiej, Godard. Pasaże Pawła Mościckiego i Godard - Sejsmograf Grzegorza Królikiewicza. Każda z nich na swój sposób komentuje relację Godarda z Hollywood - od fascynacji po namiętną krytykę.

więcej o książkach

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera