English
O Festiwalu
Jury Międzynarodowego Konkursu NOWE HORYZONTY

Jury Międzynarodowe

 Jonathan Caouette


Urodził się w 1973 roku w Houston w Teksasie. Amerykański reżyser, scenarzysta, aktor. Jego życie od najmłodszych lat było dramatyczne, matka leczyła się psychiatrycznie, trafił do rodziny zastępczej, walczył z demonami swojej psychiki, a filmowanie stało się dla niego ucieczką od rzeczywistości. Dokumentował swoje życie od jedenastego roku życia. Zadebiutował w kinie w 2004 r. wielokrotnie nagradzanym filmem Tarnation (laureat Nagrody Publiczności festiwalu ENH w 2005 r.), który został z uznaniem przyjęty w Sundance i w Nowym Jorku.

Zrealizował szereg filmów krótkometrażowych: The Ankle Slasher (1987), The Techniques and Science of Eva (1988), Pig Nymph (1990), Fame (2002). Jako aktor prowincjonalnego teatru wystąpił w roli schizofrenicznego Jana Chrzciciela w Salome, homoseksualnego Judasza w Jesus Christ Superstar, i w obu tych postaciach w Godspell. Podróżował z europejską trupą The Rocky Horror Show, występował także w filmach reklamowych i etiudach studenckich.


Piotr Dumała

dumała

Urodził się w 1956 roku w Warszawie. Scenarzysta, autor opracowania plastycznego, animator i reżyser filmów rysunkowych oraz kombinowanych, scenarzysta i scenograf filmów fabularnych, pedagog, rysownik, ilustrator, autor komiksów i plakatów, literat, krytyk, aktor. Absolwent Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki (dyplom w pracowni konserwacji rzeźby kamiennej) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zadebiutował w 1976 roku etiudą Przemiana, jest autorem wielu animacji, m.in.: Łagodna (1985), Wolność nogi (1988), Franz Kafka (1991), Zbrodnia i kara (2000) oraz pokazywanego w 2009 roku na festiwalu ENH Lasu, pełnometrażowego filmu aktorsko-animowanego. Posługuje się tradycyjną kreską, a także wymyśloną przez siebie techniką płytek gipsowych. Uprawia również animację użytkową, realizuje czołówki seriali i programów telewizyjnych, reklamy oraz wideoklipy. Jako pedagog prowadzi zajęcia z animacji w łódzkiej PWSFTViT; wykładał także na Wydziale Animacji w Konstfacku (Szwecja) i na Uniwersytecie Harwarda (USA).


Gideon Koppel

keppel

Początkowo studiował matematykę, kontynuował studia w Slade School of Fine Art. Artystyczne i filmowe prace Koppela były wystawiane i pokazywane na całym świecie - od The Tate Modern w Londynie do nowojorskiej MoMA. Jego najnowszy film Sleep Furiously był nominowany w 2008 roku do nagrody Złotego Leoparda na MFF w Locarno, w 2009 roku został odznaczony The Guardian First Feature Film Award, został pokazany w sekcji dokumenty/eseje 9. ENH, a reżyser był gościem festiwalu. Koppel jest pracownikiem Royal Holloway na Uniwersytecie Londyńskim oraz Associate Fellow of Green Templeton College na Uniwersytecie Oksfordzkim.


Mariusz Treliński

treliński

Reżyser operowy, filmowy i teatralny. Dyrektor artystyczny Opery Narodowej w Warszawie. Absolwent wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutował filmem telewizyjnym Zad wielkiego wieloryba. Nakręcił Pożegnanie jesieni (1990) według powieści Witkacego, Łagodną (1995) oraz Egoistów (2001). W Operze Narodowej debiutował w 1995 roku kameralną inscenizacją Wyrywacza serc Elżbiety Sikory według prozy Borisa Viana. Autor wielu głośnych inscenizacji, m.in. Madame Butterfly Pucciniego, Króla Rogea Szymanowskiego, Oniegina Czajkowskiego i Don Giovanniego Mozarta. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody im. Karola Szymanowskiego, nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz Paszportu "Polityki".

Autor wielu inscenizacji, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie (od Berlina, przez Waszyngton, aż do Tel Awiwu). Współpracował z największymi sławami świata operowego jak Placido Domingo czy Anna Netrebko. W lutym 2010 roku Treliński pokazał w Operze Narodowej Traviatę Verdiego, a w kwietniu w łódzkim Teatrze Wielkim odbyła się premiera Damy pikowej [foto. Jacek Poremba].

Od lat wierny widz Ery Nowych Horyzontów.

Yeşim Ustaoğlu


Urodziła się w 1960 roku w Trabzon. Reżyserka filmowa. Absolwentka Wydziału Architektury na Karadeniz Technical University. Następnie uzyskała dyplom na Yıldız Technical University. Po zrobieniu kilku nagradzanych w Turcji filmów krótkometrażowych - w tym To Catch a Moment (1984) Hotel (1992), Duet (1990), zadebiutowała w 1994 roku fabułą The Trace. Zdobyła międzynarodowe uznanie za sprawą filmu Podróż ku słońcu (1999), który został nagrodzony na MFF w Berlinie. Jej trzeci film Czekając na chmury został nagrodzony Sundance/NHK International Filmmakers Award w 2003 roku. Jej najnowszy film Puszka Pandory (2008) został nagrodzony w 2008 roku na MFF w San Sebastián (Złota Musza - Najlepszy film i Srebrna Muszla - Najlepsza aktorka) - będzie pokazany w sekcji Nowe Kino Turcji 10. ENH, podobnie jak Podróż ku słońcu

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera