English
Varia
Ciekawostki z przestrzeni ENH

Upperdog reż. Sara JohnsenUpperdog reż. Sara Johnsen
Ciekawostki z przestrzeni ENH
24 sie 10
Amandy dla norweskiego Upperdog Sary Johnsen

Upperdog w reżyserii Sary Johnsen zatriumfował na trwającym właśnie w norweskim Haugesund Den norske filmfestivalen (18 - 26 sierpnia 2010). Film, nominowany do Amanda Awards w ośmiu kategoriach, otrzymał pięć nagród, m.in. dla najlepszej reżyserki i najlepszego norweskiego filmu, a także dla najlepszej aktorki - Agnieszki Grochowskiej, która zagrała tu jedną z głównych ról. Życiowe ścieżki czwórki młodych ludzi, mieszkających w Oslo: specjalisty od PR-u wietnamskiego pochodzenia, ciężko pracującej polskiej pomocy domowej, wietnamskiej kelnerki i żołnierza, który właśnie wrócił z misji w Afganistanie, splatają się w Upperdog w zadziwiający sposób, wiele mówiąc o norweskiej kulturze i jej stosunku do obcych.

Tytułem najlepszego filmu obcojęzycznego Norwegowie uhonorowali Białą wstążkę Michaela Haneke. Festiwal uroczyście otworzyła projekcja filmu Limbo Marii Sødahl, za rolę w nim szwedzka aktorka Lena Endre otrzymała honorową nagrodę, sygnowaną przez festiwal i Liv Ullmann.

Przypominamy, że w przyszłym roku podczas 11. ENH w ramach sekcji narodowej zaprezentujemy wrocławskiej publiczności kinematografię norweską.

oficjalna strona filmu Upperdog

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera