English
Varia
Ciekawostki z przestrzeni ENH

Dream reż. Kim Ki-dukDream reż. Kim Ki-duk
Ciekawostki z przestrzeni ENH
22 sie 10
Z Kim Ki-dukiem w jesiennej podróży do Azji

Wiadomo już, że filmem otwarcia 4. Festiwalu Filmowego "Pięć Smaków" (26.10 - 1.11 Warszawa, 2.11 - 19.11 Poznań, Kraków, Wrocław, Katowice) będzie koreański Dream (2008) Kim Ki-duka, reżysera, którego publiczność ENH dobrze zna. Warto wspomnieć jego Pusty dom (2004, 5. ENH), czy biorące udział w prezentacji kina z Korei Południowej (4. ENH) filmy Nabbeum namja (Bad Guy, 2001), Samaria (Samaritan Girl, 2004), Seom (The Isle, 2000), i kolejne Łuk (2005), Wiosna, lato, jesień, zima.. i wiosna (2003). Piotr Kletowski we wprowadzeniu do cyklu pisał, że w filmach Kim Ki-duka łatwo znaleźć filozoficzne credo, charakterystyczne dla całego kina koreańskiego, w sugestywny sposób analizującego sens ludzkiego cierpienia, "(...) prezentującego często okrutny, bezwzględny, odrażający nawet aspekt ludzkiej egzystencji, ale po to tylko, żeby wymusić na widzu zadanie sobie pytań: Po co to wszystko? Jaki sens ma cała ta męka? Czy jest jeszcze na tym świecie miejsce na miłość i dobroć?"

W Dream Kim Ki-duk w jak zwykle wyrazistym, pięknym formalnie stylu wplątuje widzów w grę pomiędzy jawą a snem. Jego bohater, młody mężczyzna zdaje się być zbiegłym sprawcą wypadku samochodowego. Dramatyczne zdarzenie okazuje się jednak snem. Poruszony realizmem wizji, bohater dociera do skrzyżowania ze snu, odkrywając, że do wypadku doszło naprawdę, tyle że jego sprawczynią była dziewczyna, utrzymująca, że w tym czasie spała. Pomiędzy lunatyczką a mężczyzną zawiązuje się niezwykła relacja, w efekcie jego przepełnione tęsknotą za dawną miłością sny dyktują dziewczynie zachowania w realnym życiu.

Podczas tegorocznej edycji "Pięciu Smaków" obejrzymy też filmy z Tajlandii, Wietnamu, Kambodży i Malezji. Festiwal rozpocznie cykl filmów koreańskich - Taste of Korea, przygotowywany we współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej. Poza Koreą Południową główną osią tegorocznej edycji będzie Singapur. Zaprezentowane zostaną zarówno filmy najbardziej rozpoznawalnego na świecie przedstawiciela tej kinematografii - Erica Khoo (m.in. My Magic, Be with me), jak i dzieła twórców niszowych, debiutantów.

Pokazom filmowym jak co roku będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń kulturalnych m.in. wystawy fotografii, spotkania z twórcami, wykłady, koncerty oraz targi podróży.

4. Festiwal Filmowy Pięć Smaków


Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera