English
Moje filmowe horyzonty - felietony Romana Gutka w Gazecie Wyborczej
12 maj 08
Kino-Olo, czyli retrospektywa filmów Alexandra Sroczyńskiego

Jednym z wydarzeń ubiegłorocznego festiwalu ERA NOWE HORYZONTY były pokazy noncamerowych filmów Juliana Józefa Antonisza. W tym roku przedstawimy dorobek Alexandra Sroczyńskiego, który podobnie jak Antonisz, związanym był z nieistniejącym już krakowskim Studiem Filmów Animowanych.

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35750,5200803.html

Jednym z wydarzeń ubiegłorocznego festiwalu ERA NOWE HORYZONTY były pokazy noncamerowych filmów Juliana Józefa Antonisza. W tym roku przedstawimy dorobek Alexandra Sroczyńskiego, który podobnie jak Antonisz, związanym był z nieistniejącym już krakowskim Studiem Filmów Animowanych. 

Sroczyński to jedna z największych indywidualności i „gwiazd” polskiej animacji. Debiutował w 1981 roku filmem W trawie nie tylko piszczy..., popularność przyniósł mu zrealizowany rok później Film animowany, będący pastiszem... filmu animowanego. Aleksander Sroczyński to artysta ekscentryczny, niespokojny, obdarzony wielką wyobraźnią i poczuciem humoru. Jego kino to - choć brzmi to paradoksalnie - autorskie kino komercyjne. „Ludzie, którzy lubią uchodzić za intelektualistów, gardzą horrorem, kryminałem, komedią. Taka moda. Ręczę, że w skrytości ducha uwielbiają te gatunki. Ja się nie wstydzę komercji i czerpię z pogardzanych gatunków pomysły” - powiedział w jednym z wywiadów reżyser.

W swoich filmach Sroczyński z powodzeniem stosuje mieszankę czarnego humoru, makabreski i pastiszu różnych konwencji filmowych: filmów dla dorosłych (Ani be!...ani me!... z udziałem Audrey Hepburn, 1984), klasyki s-f (2013 Odyseja kosmiczna, 1985), zwłaszcza horrorów (Apteczka pierwszej pomocy, 1983; I love Feratunos, czyli smak krwi, 1987), a nawet amerykańskiego undergroundu lat 60. (With a Light, 1984).

Urodził się w Poznaniu (1953), wychował we Wrocławiu, studiował i filmy tworzył w Krakowie. Nagradzano je na licznych festiwalach, m.in. w Krakowie, Chicago, Oberhausen. Od 1989 roku mieszka w USA, gdzie uprawia rysunek satyryczny, ilustruje książki (m.in. autorstwa Whoopi Goldberg), uczestniczy w produkcji filmów reklamowych i seriali animowanych.

Sroczyński osobiście przedstawi we Wrocławiu swoje filmy. Uzupełnieniem przeglądu będzie książka Jerzego Armaty – krakowskiego dziennikarza i krytyka filmowego, który jest pomysłodawcą retrospektywy i będzie przybliżał dorobek Sroczyńskiego w trakcie festiwalu.

www.eranowehoryzonty.pl

Roman Gutek

 

Gazeta Wyborcza, Wrocław, 12 maja 2008

Zapraszamy do dyskusji na forum ENH

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Z scena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera