English
Opis filmu
Seanse
brak seansów
Sprzedaż pojedynczych biletów filmowych - od 8 lipca, godz. 12:00.
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 9
zółte: 2
czerwone: 1
brak metek udostępnionych
Twarze
Faces
reż. John Cassavetes / USA 1968 / 131’
napisy: tylko polskie

Obsada

John Marley, Gena Rowlands, Lynn Carlin, Seymour Cassel, Fred Draper, Val Avery, Dorothy Gulliver, Joanne Moore Jordan, Darlene Conley, Gene Darfler, Elizabeth Deering

nagrody

Venice IFF 1968 – najlepszy aktor / best actor, National Society of Film Critics Awards 1969 – najlepszy scenariusz, najlepsza rola drugoplanowa, best screenplay, best supporting actor

Opis filmu

Twarze uznać można za w pełni dojrzały film Cassavetesa. Po bolesnych doświadczeniach pracy w systemie hollywoodzkim, po konflikcie z przyjaciółmi, z którymi pracował przy Cieniach (kilku z nich wytoczyło Cassavetesowi proces o zyski z rzekomych dochodów) oraz po przymusowej bezczynności (co przy temperamencie i energii twórcy było niezwykłym wyzwaniem) Cassavetes przystąpił wreszcie do kręcenia nowego filmu. Jak we wszystkich jego autorskich filmach tematem są tu problemy, które były również jego udziałem. Żyjąc pośród reprezentantów klasy średniej, obserwował związki. Twarze są filmem o tym, co dzieje się z dwojgiem ludzi po kilku latach małżeństwa, o tym, jak wyglądają wzajemne relacje, dynamika codziennego życia.

Film przedstawia dzień Marii i Richarda Frostów. Znudzony i wypalony Richard, producent filmowy, próbuje zmienić swoje życie, rzucając się w objęcia luksusowej call girl. W tym czasie jego żona Maria po raz pierwszy dopuszcza do siebie prawdę o ich związku. Dla obojga jest ona przygniatająca.

Ray Carney, biograf i znawca twórczości Cassavetesa, uważa, że jest to jeden z najbardziej wyrazistych filmów, w którym autor zestawia z jednej strony postaci męskie i kobiece, z drugiej zaś tych, którzy życie traktują jak wyzwanie do tego, by każdy dzień i każde wydarzenie traktować jako coś nadzwyczajnego (nazywa to przygodą ontologicznego otwarcia), oraz uciekających przed życiem w utarte schematy, wzory i frazesy (por. chociażby: R. Carney, The Films of John Cassavetes, Cambridge University Press, Cambridge 1996, s. 237–242).

Elżbieta Durys

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Z scena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera