English
Varia
Moje nowe horyzonty - felietony Romana Gutka

Gabinet Jana Svankmajera, reż. Stephen i Timothy QuayGabinet Jana Svankmajera, reż. Stephen i Timothy Quay
Moje nowe horyzonty
felietony Romana Gutka
19 maj 10
Bracia Quay: zatraceni w Schulzu

Autorskie filmy animowane, mimo że istnieje duża i rozwinięta machina ich dystrybucji, zepchnięte są do roli sztuki dla wtajemniczonych.

 Filmy Svankmajera, Rybczyńskiego, Dumały czy Norsteina można oglądać podczas festiwalowych retrospektyw, na specjalnych pokazach w kinach studyjnych i w wyspecjalizowanych stacjach telewizyjnych. Może to dobrze, bowiem taki rodzaj kontaktu z animacja autorską - z dala od premierowego blichtru - jest najlepszym sposobem jej odbioru. Służy także oderwaniu się od przyzwyczajeń, z jakimi oglądamy "normalne" filmy fabularne.

Twórcy animacji artystycznej są artystami totalnymi: sami, często przez kilka lat, kreują wyimaginowane światy i opowiadają oryginalne historie. To współcześni magowie i alchemicy tworzący swe dzieła w samotności i dla elitarnej publiczności. Stwarzane przez nich sztuczne mikroświaty dzięki skondensowaniu opowieści, skupieniu na detalach, gestach, drobnych ruchach postaci i przedmiotów są niezwykle intensywne i mają niespotykaną w tradycyjnym filmie aktorskim głębię spojrzenia na ludzki los i egzystencjalne problemy. Wystarczy wymienić choćby twórczość Piotra Dumały ("Łagodna", "Zbrodnia i kara", "Franz Kafka"), bohatera ubiegłorocznej festiwalowej retrospektywy, czy filmy czeskiego artysty Jana Svankmajera ("Faust", "Coś z Alicji", "Spiskowcy rozkoszy").

Takimi współczesnymi alchemikami są urodzeni w USA, ale pracujący we własnym londyńskim studiu Stephen i Timothy Quay - bliźniacy, którzy wspólnie realizują swoje eksperymentalne projekty filmowe, przede wszystkim w technice animacji lalkowej. Są także grafikami, twórcami reklam telewizyjnych, wideoklipów (między innymi dla Petera Gabriela i His Name Is Alive) i filmów dokumentalnych, opracowują scenografię dla potrzeb filmu, teatru i opery. Inspirują się kulturalną tradycją Europy Środkowej - literaturą Brunona Schulza i Franza Kafki, filmami Waleriana Borowczyka i Jana Svankmajera, muzyką Leosa Janácka i Krzysztofa Pendereckiego (po raz pierwszy usłyszeli ją w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa). Dotychczas zrealizowali dwa filmy pełnometrażowe: "Instytut Benjamenta" (1994) i " Stroiciel trzęsień ziemi" (2006), którego polska premiera odbyła się podczas 6. ENH we Wrocławiu, oraz wiele krótkometrażowych animacji, z których do najsłynniejszych należą adaptacja opowiadania Brunona Schulza " Ulica Krokodyli" (1986), poświęcony słynnemu czeskiemu animatorowi " Gabinet Jana Svankmajera" (1984), " Stille Nacht I" (1988) oraz " In Absentia" (2000). Bracia Quay należą do wizjonerów współczesnego kina, tworząc niezwykle sugestywne widowiska, w których główne role odgrywają oryginalne postacie lalkowe i zaprojektowana z niezwykłym pietyzmem autorska scenografia. W ramach tegorocznej edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty odbędzie się retrospektywa twórczości braci.

Bracia Quay kilkakrotnie odwiedzili Polskę - w latach 80. przyjeżdżali prywatnie spotkać znajomych i poszukać inspiracji oraz pokazać filmy garstce wtajemniczonych. W 1998 roku z okazji premiery "Instytutu Benjamenta" odwiedzili Warszawę i Kraków. W 2009 roku zrealizowali w zamku w Łańcucie dokumentalno-animowaną impresję "Inwentorium śladów" poświęconą hrabiemu Janowi Potockiemu, autorowi "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Niedawno ukończyli pracę nad filmem na podstawie "Maski" Stanisława Lema. Wkrótce rozpoczną w Polsce realizację "Sanatorium pod Klepsydrą" według Brunona Schulza.

W związku z retrospektywą dwóch młodych krytyków - Kuba Mikurda i Michał Oleszczyk - odbyło serię rozmów z braćmi Quay, omawiając ich filmy, pytając o inspiracje literackie, malarskie i muzyczne. Wywiady uzupełnione o eseje krytyczne między innymi Marcina Giżyckiego i Piotra Dumały złożyły się na książkę "Trzynasty miesiąc. Kino braci Quay", która jest pierwszą tak obszerną prezentacją ich twórczości na świecie.

 

Roman Gutek

Gazeta Wyborcza Wrocław, 17.05.2010

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Z scena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera