English
Informacje prasowe
20 kwi 10
Nowy festiwal filmowy we Wrocławiu

W dniach 20 - 24 października 2010 we Wrocławiu odbędzie się pierwsza edycja AMERICAN FILM FESTIVAL. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które przygotowuje, organizowany również we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY.

W dniach 20 - 24 października 2010 we Wrocławiu odbędzie się pierwsza edycja AMERICAN FILM FESTIVAL. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które przygotowuje, organizowany również we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY.

Stany Zjednoczone to kolebka popularnych gatunków filmowych i centrum światowego przemysłu filmowego. Kino amerykańskie odegrało i odgrywa istotną rolę w kształtowaniu języka filmowego i jest niezwykle bogate - obejmuje filmy hollywoodzkie, sprawne warsztatowo "kino środka", filmy niezależne i skrajnie odważne autorskie projekty.

AMERICAN FILM FESTIWAL (AFF) będzie okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Na festiwalu będą prezentowane zarówno najnowsze tytuły uznanych reżyserów, jak również dzieła nieznanych twórców.

Choć w polskich kinach dominuje kino amerykańskie, są to przede wszystkim komercyjne filmy produkowane i dystrybuowane globalnie przez duże filmowe studia. Natomiast wiele dobrych i uniwersalnych, ale mniej komercyjnych filmów, w ogóle do Polski nie trafia. Festiwal chce odkrywać dla polskiej publiczności nowe nazwiska i zjawiska w kinie amerykańskim.

AFF, poprzez pokazywanie różnorodnego kina z Ameryki, będzie się starał odkłamywać wizerunek Stanów Zjednoczonych, postrzeganych jako wielki supermarket wytwarzający produkty - także filmowe - na globalny rynek. Stereotyp, silnie zakorzeniony w Europie, polega na postrzeganiu branży filmowej za oceanem na zasadzie fałszywej opozycji: niezależnej, wyrafinowanej artystycznie Europy i Ameryki tworzącej komercyjne towary. Festiwal chce ten stereotyp przełamywać.

AFF będzie miał także charakter edukacyjny - oprócz produkcji najnowszych, będzie prezentowana klasyka: retrospektywy reżyserskie, aktorskie, kino gatunków, tematy. Retrospektywy będą tworzyć także kontekst do prezentacji filmów współczesnych i wskazywać na wielość powiązań, które łączą dzień dzisiejszy i minione lata kinematografii amerykańskiej. Staną się dobrym pretekstem do ukazania tematów przewijających się w filmie amerykańskim od jego początków, takich jak: kontrkultura, American Dream, Afroamerykanie, wojny i pacyfizm, muzyka, metropolie.

Amerykańskie kino od początku reagowało na bieżące wydarzenia w swoim kraju. Prezentowane filmy będą przyczynkiem do różnego rodzaju seminariów, wykładów i dyskusji na tematy społeczne, polityczne i kulturowe. Do udziału w tych dyskusjach, oprócz twórców prezentowanych filmów, zostaną zaproszeni amerykańscy krytycy filmowi, dziennikarze, socjologowie, filozofowie, pisarze i artyści.

AFF przyniesie także wymierne korzyści polskiej branży filmowej - stanie się forum do dyskusji z gośćmi: reżyserami, aktorami, producentami, przedstawicielami festiwali, agentami sprzedaży, co da polskiej branży filmowej możliwość zdobycia nowych doświadczeń i nawiązania kontaktów, być może także podjęcia wspólnych z Amerykanami inicjatyw i projektów. Zaowocować to powinno jeszcze większym ożywieniem polskiego przemysłu filmowego oraz promocją polskiej branży filmowej na rynku amerykańskim.

AFF to pierwsze i jedyne przedsięwzięcie tego rodzaju w Polsce, obok festiwalu w Deauville we Francji, jest także wyjątkowe w skali europejskiej. Festiwal, poprzez opisane wyżej działania, będzie promował Wrocław i Dolny Śląsk w USA i w świecie.

W programie tegorocznego AFF, który odbędzie się we wrocławskim kinie Helios, zostanie pokazanych około 75 filmów, w tym około 50 nowych i najnowszych.

Filmy nowe zostaną podzielone na następujące sekcje:

  • I. HIGHLIGHTS - galowe pokazy najnowszych głośnych tytułów, premiery nowych filmów wielkich reżyserów, gwiazdy (5 tytułów)
  • II. SPECTRUM - panorama współczesnego kina amerykańskiego, nowe filmy fabularne: "filmy środka", filmy uznanych twórców, nowe talenty, ciekawe zjawiska (25 tytułów)
  • III. AMERICAN DOCS - filmy dokumentalne: najważniejsze produkcje sezonu, w dużej mierze ukazujące oblicze Ameryki XXI wieku, ale i obrazy realizowane przez Amerykanów w innych zakątkach świata, podejmujące wszelkie tematy (15 tytułów)
  • IV. ON THE EDGE - odkrycia, eksperymenty, filmy autorskie, często "na granicy" dotychczas uznanych form i dopuszczalnych treści (5 tytułów)

Filmy, które będą miały na festiwalu polskie premiery w sekcjach SPECTRUM i AMERICAN DOCS wezmą udział w konkursie; zostaną poddane ocenie widzów i będą ubiegać się o nagrodę publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny i dokumentalny.

W ramach pierwszej edycji AFF odbędzie się pełna retrospektywa twórczości Johna Cassavetesa (1929 - 1989) - reżysera, aktora i scenarzysty, który obok Orsona Wellesa, jest najwybitniejszym niezależnym filmowcem działającym w obrębie kina amerykańskiego. Do jego najciekawszych filmów należą: Cienie (Shadows, 1959), Twarze (Faces, 1968), Kobieta pod presją (A Woman Under the Influence, 1974) czy Premiera (Opening Night, 1977).

Autorami programu festiwalu są Urszula Śniegowska, dotychczas kurator programu filmowego KINO.LAB w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny Gutek Film. Dyrektorem festiwalu jest Roman Gutek.

AFF będzie się odbywał pod honorowym patronatem Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, przy współpracy Gminy Wrocław oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Z scena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera