English
Aktualności
22 lip 10
10. MFF Era Nowe Horyzonty czas zacząć!

Dzisiaj wielkie otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ERA NOWE HORYZONTY. Uroczystość odbędzie się w Teatrze Muzycznym Capitol o godz. 18.00. Kinowy maraton rozpocznie film O bogach i ludziach Xaviera Beauvois, zdobywca Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes.

O bogach i ludziach to rekonstrukcja autentycznych wydarzeń. W 1996 roku w Algierii zamordowano siedmiu katolickich mnichów. Pracowali w wiosce u stóp Atlasu, służąc ludziom lekarstwami i wiedzą. Gdy w kraju doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami, grupa uzbrojonych mężczyzn uprowadziła zakonników. Xavier Beauvois w swoim minimalistycznym, pełnym skupienia filmie przygląda się ich dylematowi - pozostać w sterroryzowanej wiosce czy opuścić klasztor. Zostają, nie chcąc pozbawiać miejscowych ludzi oparcia.

W kinie Helios o godz. 18.30 zostanie pokazany drugi film otwarcia - Wkraczając w pustkę Gaspara Noégo. Czwartkowy wieczór zakończy koncert Mike'a Pattona (godz. 22.00 na Wyspie Słodowej), inaugurujący europejskie tournée, promujące nową płytę artysty Mondo cane.

MFF ERA NOWE HORYZONTY obchodzi właśnie jubileusz. Od 10 lat konsekwentnie prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka, ciekawej formy, tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. W tym roku po raz pierwszy zostanie wręczona prestiżowa nagroda krytyki filmowej FIPRESCI przyznawana przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych. Program festiwalu jest też pretekstem do poszerzania nie tylko filmowych horyzontów. Od lat towarzyszą mu wystawy i instalacje, warsztaty, wykłady, koncerty i spektakle.

Moje NH
Strona archiwalna 10. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.enh.pl
Nawigator
Lipiec-sierpień 2010
PWŚCPSN
192021 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
OK
Indeks A-Zscena muzyczna
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2010
festiwal@enh.pl
www.enh.pl
realizacja: Pracownia Pakamera